Вимоги до безпечної експлуатації автономних електростанцій (бензинових, дизельних та інших автономних генераторів)
В умовах постійних ракетних атак на електричну мережу України автономна електростанція стає цінним джерелом електроенергії. Автономний генератор електрики допомагає підприємству зберегти працездатність за умов нестабільної роботи звичних комунікацій. Однак є певні встановлені законодавством вимоги, які вказують, як правильно підключати, використовувати та обслуговувати автономне джерело енергії. Правильна експлуатація такого обладнання є дуже важливою. Вона гарантує як ефективність роботи генератора підприємствам, так і безпеку персоналу. Якщо ви хочете встановити автономне джерело живлення, слід звернути увагу на 3 регуляційні документи:
- ПТЕЕС – правила технічної експлуатації електроустановок споживачів.
- ПБЕЕС – правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів.
- Правила пожежної безпеки України.
Саме на основі цих документів були сформовано наведені нижче рекомендації.
Загальні вказівки щодо безпечної експлуатації автономних електростанцій
Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів регламентують використання стаціонарних та мобільних джерел електроенергії з потужністю, що не перевищує 1000 кВт. Це можуть бути:
- автономні дизельні генератори;
- газотурбінні установки;
- автономні бензинові електростанції тощо.
Згідно з регламентом, схема підключення повинна унеможливлювати подачу напруги від автономного джерела живлення в електромережу в діапазоні 0,22-0,38 кВт.
Додаткові загальні рекомендації щодо експлуатації такого обладнання мають такий вигляд:
- Не використовуйте генератори в приміщеннях, де немає системи видалення вихлопних газів.
- При розміщенні джерела живлення на вулиці відстань між будовою та генератором має бути не менше 10 метрів.
- Використовуйте лише обладнання, яке отримало необхідну сертифікацію.
- Включений автономний дизель-генератор повинен перебувати під постійним наглядом оператора.
Автономні генератори електрики: вимоги до обладнання
Автономна дизельна електростанція або інше джерело живлення повинні встановлюватися відповідно до регуляційних документів у сфері екології, охорони праці та пожежної безпеки. Для цього компанії часто звертаються за консультаціями до фахівців. Установка обладнання здійснюється відповідно до норм виділення та розсіювання забруднювальних речовин, а також норм шуму.
Виходячи з цього, таке обладнання, як автономні дизель-генератори, може бути встановлене у приміщеннях тільки після здійснення необхідних тестів.
Автономні дизельні генератори: особливості реєстрації обладнання
Реєстрація здійснюється з урахуванням таких етапів:
- Власник або оператор генератора повинен отримати дозвіл на викиди забруднювальних речовин.
- Джерело живлення має бути внесене до Декларації відповідності матеріально-технічної бази підприємства із законодавством України у сфері охорони праці (ухвала КМУ №77 від 03.02.2021).
- Генератор, який встановлюється у приміщенні, має бути внесений до Декларації відповідності матеріально-технічної бази підприємства вимогам пожежної безпеки (ухвала КМУ №440 від 05.06.2013).
- Якщо використовується окремий резервуар для пального, він проходить додаткову ідентифікацію як об’єкт підвищеної небезпеки.
Автономна електростанція: інструкція для введення в експлуатацію
Автономні генератори електрики не можуть почати експлуатуватись без інструкції про порядок включення в роботу. Цей документ повинен містити:
- Перелік співробітників, які мають право вести переговори з постачальником електроенергії (електропередавальною організацією) та здійснювати оперативні перемикання.
- Наказ про призначення співробітника, який відповідає за використання та технічний стан джерела живлення.
- Номери телефонів диспетчерської служби постачальника електроенергії.
- Затверджену схему підключення до мережі електропередавальної організації.
Обслуговування автономної електростанції здійснюється керівником з адміністративно-технічного персоналу (4 група електробезпеки до 1000 В). Він відповідальний за технічний стан та справність обладнання. Оператори генераторної установки відповідають за її обслуговування (3 група електробезпеки до 1000 В).
Технічне обслуговування автономних джерел живлення
Автономні газові електростанції та інші подібні джерела живлення (дизельні та бензинові) підлягають обов’язковому технічному обслуговуванню, регламент якого передбачає:
- візуальний огляд;
- контроль за надійністю кріплень та вузлів;
- перевірку справності, захисту засобу вимірювальної техніки та систем автоматики;
- перевірки, тести, регулювання та змащення певних вузлів обладнання;
- заміну та облік запчастин, які вичерпали ресурс роботи;
- перевірку та діагностику електрообладнання.
Вимоги щодо безпечної експлуатації автономних джерел живлення
Автономні джерела живлення можуть використовуватися лише в тому випадку, якщо їхні характеристики відповідають параметрам електромережі користувача. Окрему увагу слід приділити ізоляції пристрою.
Також автономні джерела енергії повинні мати схему підключення, що передбачає наявність двостороннього рубильника. Він дозволяє уникнути зустрічної напруги в момент подачі електрики від постачальника до мережі. Замість рубильника може використовуватися електромеханічний пристрій для блокування.
Автономні електростанції повинні підключатися до розподільного щитка електроустановки для контролю у момент подачі напруги з боку постачальника електрики. Для цього встановлюється спеціальний вимірювальний пристрій та контрольна електролампа.
Користувачі зобов’язуються підтримувати автономний бензиновий генератор або інше джерело живлення у належному технічному стані, а також проводити тестування працездатності згідно з документацією, що регламентує.
Чому і як важливо навчити персонал
Щоб уникнути нещасних випадків, роботодавець, який планує експлуатувати автономну електростанцію, повинен провести навчання* персоналу.
Для посадових осіб, відповідальних за безпечну експлуатацію генераторів, потрібно пройти:
- Навчання з пожежної безпеки
- Навчання з електробезпеки (не нижче IV групи)
- Навчання з загальних питань охорони праці
Для працівників, які обслуговують генератори, потрібно пройти:
- Навчання з пожежної безпеки
- Навчання з електробезпеки (не нижче III групи)
- Навчання з загальних питань охорони праці
Необхідність цього навчання та загальні вимоги безпечної експлуатації електроустановок встановлюють Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів та Правила пожежної безпеки в Україн