Технагляд: цілі та завдання технічного нагляду в будівництві

Якщо Забудовник не має профільної освіти в будівництві, хід будівництва та його результат може стати для нього непередбачуваним. Самоучки, новачки і несумлінні виконавці можуть зіпсувати навіть найкращу ідею проекту. Щоб уникнути проблем з будівництвом, до роботи залучають спеціалістів служби технічного нагляду.

Що таке технічний нагляд ЗА будівництвОМ

Технагляд (інколи його називають будівельним контролем) – служба, яка контролює всі види і якість виконання робіт на будівництві. 

Фахівці технагляду перевіряють дотримання технологій і наявність необхідних документів, що підтверджують якість матеріалів і конструкцій. Також вони стежать за виконанням проектних рішень, їх бюджетом і термінами. Якщо під час зведення об’єкта виявляються порушення, служба технагляду складає акт і контролює усунення порушень.

Кому і коли потрібний технагляд за будівництвом

Службу технічного нагляду запрошують до співпраці як компанії, так само і фізичні особи для контролю за роботою на житлових, громадських, промислових об’єктах нерухомості. Юридичним особам, за відсутності договору на проведення технагляду, не одержати дозволу, декларації на початок робіт, а також не сможуть здати об’єкт в експлуатацію.

За законодавством інженери технічного нагляду повиннні бути запрошені на початку будівництва, – адже вони будуть контролювати всі будівельно-монтажні роботи до фінальної стадії здачі об’єкта в експлуатацію.

Хто здійснює технагляд за будівництвом

Інколи функції будівельного контролю виконують представники Замовника або підрядника. Однак, на масштабних або складних проектах, будівельний контроль зобов’язана проводити незалежна від Замовника спеціалізована компанія, до складу якої входять сертифіковані інженери технічного нагляду. Її співробітники ніяк не повинні бути пов’язані з виконавцями будівельно-монтажних робіт і / або підрядними організаціями.

За законодавством України перевірку і нагляд будівельних об’єктів можуть виконувати тільки сертифіковані фахівці. У кожного з них повинен бути кваліфікаційний сертифікат, виданий архітектурно-будівельною атестаційною комісією.

Технагляд в Україні

Цілі та завдання:

  • підвищити якість будівництва з допомогою дотримання технологій, нормативів та ДСТУ;
  • перевірити якість матеріалів (наявність сертифікатів і лабораторних даних) і способи їх зберігання;
  • знизити витрати. Завдяки перевірочним заходам, кошторис всього об’єкта часто зменшується на десятки відсотків;
  • простежити за правильністю оформлення документації;
  • витримати заявлені терміни здачі об’єкта. В результаті оптимізації роботи на майданчику, відсоток відставання від плану робіт знижується, будівництво завершується вчасно.

Права та обов’язки

В Україні права і обов’язки служби технагляду регламентує Постанова від 11 липня 2007 N 903 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об’єкта архітектури».

На основі Постанови, співробітники служби мають право контролювати якість будівельно-монтажних робіт як на новому будівництві, так і при реконструкції або капітальному ремонті.

Інженери з технагляду можуть бути присутніми на будівництві постійно або проводити оцінку робіт після кожного етапу будівництва. За результатами комплексу наглядових і лабораторних процедур вони підписують акти виконаних та прихованих робіт, а також дефектні акти, в яких вказуються всі виявлені порушення. Під час приймання об’єкта дані повторно перевіряють, щоби з’ясувати — чи усунула дефекти підрядна організація.

В яких випадках відбувається припинення будівництва

Інженер технічного нагляду на законних підставах має право вимагати від підрядника призупинити будівництво, якщо:

  • не були своєчасно оформлені акти обстеження прихованих робіт;
  • на об’єкті використовуються матеріали, деталі, конструкції, механізми, що не відповідають вимогам нормативних документів;
  • виявлено понаднормативна деформація об’єкта або загроза обвалу всієї конструкції.

Якщо підрядник відмовляється усунути порушення, інженери служби мають право повідомляти про це Замовника й архітектурно-будівельні служби.

Приклади помилок на будівництві та варіанти їх усунення

Під час будівництва можуть бути допущені помилки, які призводять до неможливості безпечної експлуатації будівлі.

Розрізняють 2 види виробничих браків:

  • поправний, коли дефекти ще можна виправити;
  • остаточний, без варіантів усунення дефектів і погрішностей виробів і роботи.

Мета технагляду за будівництвом – не допустити остаточний виробничий брак, вчасно виявити порушення в роботі і дати рекомендації щодо усунення поправного браку.

Ось кілька прикладів порушень, які виявили інженери технагляду “Профітех”. Цей брак можна виправити та побудувати надійний, безпечний об’єкт за усіма будівельними нормами.

Антикорозійний захист індивідуального теплового пункту виконаний з порушенням: відсутнє грунтування трубопроводів, теплоізоляція змонтована неякісно, товщина мінераловатного покриття зменшена і не відповідає проектним розрахункам.
Зварний шов виконаний неякісно. Катет шва менший за норму. Було зроблене повторне «підварювання». Категорично заборонено виконувати хомутове кріплення трубопроводу на зварному шві.
Заливка бетоном фундаменту без опалубки. Бетонна маса зміщена від периметра анкерного вузла. Анкерний стрижень не знаходиться у бетоні. Бетон не ущільнений.

Комплексні оціночні роботи на будівництві від “Профітех”

Компанія “Профітех” пропонує свої послуги в проведенні технагляду в будівництві. Працюємо на об’єктах будівництва Києва і всієї України, співпрацюємо з приватними забудовниками та державними / комерційними компаніями. Професійно проконтролюємо хід будівництва, при необхідності надамо консультації по технології виконання різних видів будівельно-монтажних робіт.

Ведемо проекти комплексно і на різних будмайданчиках – багатоквартирні та приватні будинки, промислове будівництво, зовнішні комунікації. “Профітех” – ваш надійний представник на будівництві.