Курси з охорони праці: дистанційні vs стаціонарні

Навчання з охорони праці – основи й спеціалізовані поглиблені програми щодо дотримання, контролю та організації охорони праці на підприємствах – є одним з обов’язків роботодавця в Україні.

І сьогодні для побудови та підтримки процесу навчання існують дуже зручні та ефективні інструменти, які пропонують профільні навчальні центри:

охорона праці

Як обрати найбільш вдалий варіант для конкретного підприємства і на які критерії при цьому звернути увагу? Різниця не тільки в формі подачі корисної інформації, а й в розставлюванні пріоритетів: час і зручність для слухача.
Віддалене і стаціонарне навчання в спеціалізованому центрі, незалежно від форми, передбачає:

  • однаково високу якість викладання;
  • повний комплекс навчальних матеріалів;
  • видачу посвідчень встановленого зразка.

Обидва варіанти ефективні, але мають відмінності саме в організації навчального  процесу. І ці відмінності можна умовно назвати «плюсами» і «мінусами», хоча все залежить від точки зору і тих самих пріоритетів підприємства в цілому і співробітника особисто.

Плюси дистанційного навчання

Планування часу

Вчитися можна в будь-який зручний час за індивідуальним графіком: не потрібно прив'язуватися до встановлених годинах.
Навчання можна спланувати на вільний час вранці, в обід або ввечері.
Не потрібно витрачати час на проїзд до навчального центру.

Зручність використання

У «Профітех» дистанційні курси доступні з багатьох тем, а сам навчальний портал створений таким чином, щоб користувачеві було максимально просто і зручно:
а) вибрати потрібний тематичний розділ;
б) подати заявку на реєстрацію;
в) пройти підготовку і перевірку знань.
Навчатися можна не тільки через стаціонарний комп'ютер – портал адаптований під відображення на смартфоні, так що користуватися ним можна і з портативного пристрою.

Контроль і зворотний зв'язок

Учень не залишається «сам на сам» з матеріалом і завжди може поставити питання, прояснити матеріал, зв'язавшись з викладачем. Учні за підсумками навчання проходять тестування, щоб підтвердити належний рівень отриманих знань вимог охорони праці (або з інших тем) і отримати посвідчення встановленого зразка.

Індивідуальний процес

Учень не залежить від групи, проходить навчання персонально. Він сам підбирає той темп, який йому зручний. І розподіляє свій час і обсяг матеріалу на власний розсуд.
Це зручно, наприклад, при професійній перепідготовці або підвищенні кваліфікації.

Доступність

Як уже було відзначено вище, якщо є доступ до Інтернету і комп'ютер, ноутбук, планшет або смартфон, можна пройти необхідний курс, не виходячи з дому або не залишаючи місця роботи:
з загальних питань охорони праці;
з пожежно-технічного мінімуму;
з промислової безпеки;
з правил безпечної роботи на висоті;
з правил електробезпеки;
та інших тем.

Вартість

Важливо відзначити також доступність такого формату: як правило, пройти курси дистанційно коштує дешевше, ніж навчатися очно. Крім того, потрібно враховувати, що підприємство отримує вигоду внаслідок економії коштів на відрядження співробітників на курси – таке навчання не передбачає витрат на проїзд, проживання та добові.

Мінуси дистанційного навчання

Потрібна самодисципліна

При всьому комплексі явних переваг віддаленого навчання, воно може підійти далеко не всім, і першим каменем спотикання стане самоконтроль. Якщо у співробітника «кульгає» дисципліна і йому складно самоорганізуватися, таке навчання може значно розтягнутися в часі або взагалі загальмуватися.

Немає повного занурення

Постійно викроюючи час на навчання між основними заняттями на роботі й вдома, людина часто розставляє пріоритети не на користь курсів, вибивається зі свого ж темпу і графіка, може поверхнево ставитися до засвоєння і закріплення нового матеріалу.

Відсутнє «живе» спілкування

Проходити курси індивідуально може бути цікаво і продуктивно для тих, хто не страждає від нестачі спілкування, швидко навчається і не вимагає додаткових референцій з боку викладача. В іншому випадку дистанція може негативно позначитися на успішності засвоєння матеріалу.

Плюси стаціонарного навчання

Група і викладач

По-перше, це те саме «живе» спілкування з викладачем і можливість відразу ж, як тільки виникла така необхідність, безпосередньо поставити питання викладачу, уточнити, перепитати, розібрати приклади з практики. По-друге, групове навчання сприяє засвоювати знання групі в цілому та індивідуально кожному учаснику, особливо тим, хто звик працювати в команді.

Різноманітність інструментів

Якщо дистанційні курси – це, по суті, зчитування матеріалів з екрану комп'ютера або гаджета плюс електронне спілкування з викладачем безпосередньо, то очне навчання характеризується варіативністю форм подачі й закріплення матеріалу. Лекції та практичні заняття доповнюють один одного, матеріали можна читати з екрану і на паперових носіях, можна записувати та відзначати важливі моменти, на яких акцентує увагу викладач – такі дрібниці для дуже багатьох важливі, особливо якщо слухачі курсів не входять в число впевнених користувачів комп'ютером.

Закріплення теорії на практиці

Проходження курсів на базі навчального центру дає можливість не просто читати матеріали з екрану, але і спілкуватися з іншими учнями та викладачами, обговорювати ці матеріали, а ще пройти практичні заняття – семінари, тренінги, тощо – щоб закріпити й поліпшити практичні навички. Ця практика не менше, ніж теорія, стане у пригоді під час роботи на підприємстві. Як-от, наприклад, з пожежно-технічного мінімуму.

Чіткий розклад

На базі навчальних центрів або на базі підприємств – у будь-якому випадку стаціонарні курси проходять за чітким графіком. Встановлений розклад і порядок занять дисциплінують учнів і роблять процес навчання набагато більш структурованим і розміреним. Це важливо і результативно для всіх, але особливо – для тих, кому складно самому себе організувати.

Повне занурення в процес

Співробітники «перемикаються» з робочих і домашніх питань на навчання й повністю занурюються у процес, коли приїздять на стаціонарні курси. Це дуже важливо для тих людей, яким важко самостійно знайти час на навчання без відриву від виробництва. Найефективніше в таких випадках – покинути звичну зону дій та переміститься у сферу навчання. З іншого боку, зовсім не обов'язково для цього самому вирушати у відрядження – сьогодні навчальні центри, як, наприклад, «Профітех», – проводять стаціонарні курси й, зокрема, інструктажі з охорони праці, на базі підприємств, що теж зручно і компаніям, і співробітникам.

Мінуси стаціонарного навчання

Прив'язка до розкладу

Те, що одним йде в безумовний плюс, інші розглядають як мінус – чіткий розклад і розміреність очного навчання сковують тих, хто звик до гнучкості в плануванні свого часу, у кого, наприклад, робота побудована не за чітким розкладом і кому складно буде підлаштувати своє життя під чіткий графік стаціонарного курсу.

Навчання в групі підходить не всім

Всі люди з різними потребами, темпераментом, темпом життя, попереднім досвідом тощо. І якщо одних навчання в колективі «однокласників» буде мотивувати й надавати додаткової впевненості, то для інших в групі може бути багато факторів, що відволікають або дезорієнтують. В такому випадку буде краще навчання в форматі «тет-а-тет» з викладачем, та й то за допомогою комп'ютера.

Необхідність відвідувати навчальний клас

Не всім і далеко не завжди зручно у встановлений час відвідувати навчальну кімнату на підприємстві, куди приїхав викладач, або навчальний центр у своєму місті, і вже тим більше – виїжджати у відрядження на кілька днів в інше місто, щоб зануритися в навчання на базі навчального центру. Якщо робота або інші обставини не дозволяють «прив'язуватися» до місця навчання, варто вибрати видалені курси, які можна проходити в будь-якому місці, де є доступ до Інтернету.

Витрати на відрядження

Окрім вартості курсів в загальних фінансових розрахунках компанії також враховуються витрати на відрядження співробітників, які відправляються в навчальний центр в іншому населеному пункті. Не всі компанії можуть собі дозволити такі сукупні витрати, особливо невеликі підприємства.

Вартість курсів

Стаціонарні курси, які характеризуються більш різноманітною подачею інформації, а також включають практичні заняття в програмі та видачу матеріалів на фізичних носіях, не можуть коштувати стільки ж, скільки коштують дистанційні програми. І в деяких випадках різниця – хоч і не така вже суттєва – все-таки грає роль для підприємств.

курс

Плюсів і мінусів обох форм навчання чимало, і кожен знайде власні аргументи на користь стаціонарного або дистанційного навчання. Саме для того, щоб у підприємств і співробітників був вибір, і була можливість підібрати оптимальний варіант під свої запити й очікування, система навчання в «Профітех» гнучка і варіативна.

Зателефонуйте в «Профітех», щоб дізнатися більше про дистанційні та стаціонарні програми й про організацію виїзду викладача на ваше підприємство.